sobota, 25 czerwca 2022

Obrusik z pawiami w stylu folk.

 Ostatnio wyhaftowałam obrusik w pawie, w stylu folk. Wzór jest składany. Najpierw znalazłam wzór pawi, który bardzo mi się spodobał, a potem dopasowałam do niego fragment bułgarskiego wzoru na haft ludowy.

Wzór umieściłam na dłuższym boku obrusika. Celowo tak, ponieważ kładę obrusy w ten sposób, by było miejsce na wazon. Parę razy zdarzyło się, iż sok z kwiatów, znajdujących się w wazonie, kapnął na obrus, robiąc niespieralne plamy. Poza tym, haft ma być widoczny, a nie zakryty wazonem, czy cukiernicą. Dlatego haftuję w taki sposób, by hafty były widoczne i nie zostały zabrudzone. Trochę żal, kiedy napracuję się, a potem wynik tego  jest niewidoczny lub zniszczony.


 Wzór pawi był pojedynczy, musiałam zrobić lustrzane odbicie, by umieścić je na obrusiku w sposób, jaki widać.

Para pawi po lewej stronie haftu.


 Pawie po prawej stronie haftu.

Środek- bułgarski haft ludowy. On w oryginale jest haftem płaskim. Ja sobie poszalałam i zastosowałam różne ściegi hafciarskie.

Dobrałam też kolory według mojego widzi mi się.
 


Pawie haftowałam podwójną nitką muliny DMC Coloris, DMC Variations oraz Anchor Multicolor. Poza tym, zastosowałam zwykłą mulinę DMC. Każdy paw jest haftowany innym wariantem wielokolorowej muliny.

Haftowałam na batystowej bawełnie w odcieniu kremowym.  

Wymiary:

- haft ludowy: 17x19 centymetr ow,

- pojedynczy paw: 12X15 centymetrów,

- cały haft: 18X 79 centymetrów,

- cały obrusik: 70x93 centymetry.

2 komentarze:

  1. Podoba mi się Twoje szaleństwo ze ściegami.Pawiki urocze ,nie może być inaczej.Fajny obrusik wyszedł.Ja chyba zapomnę jak się wyszywa różnymi ściegami bo teraz głównie wyszywam kwadraty xxx.Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale za to Twoje kwadraty służą w czynieniu dobra:)

      Usuń

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Będzie mi miło, gdy zostawisz komentarz. Staram się odpowiadać nawet w starszych postach.